Veselības draudi paklājā – vai tas ir iespējams? Vai Jūs esat kādreiz aizdomājušies, kas varētu uzkrāties paklājos? Īpaši tādos paklājos, kuri atrodas sabiedriski aktīvās telpās – priekšnamos, vestibilos, birojos, bērnudārzos utt.? Šajā rakstā mēģināsim sniegt atbildes un skaidrot vai paklājs varētu būt apdraudējums Jūsu, jūsu tuvinieku un kolēģu veselībai! Kā arī piedāvāt risinājumu šajā situācijā!

Paklāji un vispārējā higiēna

Neskatoties uz to, ka iepriekš esam daudz rakstījuši gan par higiēnu un tīrību darba apģērbam tādos rakstos kā “Tīrs ne vienmēr nozīmē higiēnisks: kā Covid-19 laikā nodrošināt drošību?” un “Higiēna, vai kas slēpjas Tavā darba apģērbā?”, ir palikusi neskarta tēma par higiēnu saistībā ar paklājiem. Minētajos rakstos jau esam minējuši to, ka ikdienas higiēna un virsmu uzkopšana nodrošina vizuālu tīrību. Arī daudzi mazgāšanas līdzekļu ražotāji reklāmās uzsver tieši vizuāli novērtējamu tīrību, kas saistās ar gružu un putekļu nokopšanu. Tomēr, gruži vēl nav viss, kas var slēpties paklājā. Lasi tālāk un uzzini, kādēļ paklājā, iespējams, slēpjas apdraudējums!

Kādēļ veselības draudi paklājā ir iespējami?

Iedomājaties paklāju, kurš atrodas sabiedriski aktīvā vietā – priekšnams, vestibils, birojs, bērnudārzs. Katru dienu uz tā tiek uznesti ar apaviem dažādi gruži. Cilvēka darbības rezultātā tur nonāk pārtikas paliekas un mikroorganismi. Tā visa rezultātā veidojas labvēlīga vide vēl citiem mikroorganismiem. Šis jautrais kokteilis arī ir tieši veselības draudi paklājā. Kas ir interesanti – mēs šobrīd lasām, ka vīruss COVID-19 uz dažām virsmām var izdzīvot pat 72 stundas. Tajā pašā laikā, daudzi neaizdomājas, ka paklājos (un darba drēbēs) var veidoties bīstamu mikroorganismu kolonijas un dažādi pūšanas procesi, kas ar laiku tikai vairojas. Tā visa rezultātā, veselības draudi paklājā tikai nemitīgi pieaug! Lasi tālāk un uzzini, kas ir galvenie apdraudētāji!

Kādi veselības draudi paklājā var būt?

Aplūkojot detalizēti, galveno apdraudētāju tipoloģija, kas var tieši vai pastarpināti veicināt veselības draudus paklājā ir:

  • Sēnīšu sporas
  • Sviedri
  • Pārtikas paliekas
  • Cilvēka ādas šūnas
  • Kosmētikas paliekas
  • Dažādi alergēni
  • Baktērijas
  • Ķimikālijas

Lasi tālāk un Tev būs lielāks priekšstats par to, kas notiek tavā paklājā!

Higiēniski netīra paklāja reālais saturs

Kā redzat, balstoties uz apdraudētāju tipoloģisko uzskaitījumu, viena netīrumu kategorija var veicināt labvēlīgu barības vidi tādiem alergēniem kā putekļu ērcītēm. Vai arī tādām baktērijām kā stafilokokiem un streptokokiem. Pateicoties pārtikas, sviedru un ādas šūnu nonākšanai paklājos, tajos galvenokārt attīstās pelējumu sēnīte, kas veicina alerģijas un astmu. Bet var būt atrodamas vēl daudzu citu sēnīšu kolonijas un mikrobi. Arī virkne ķīmisko līdzekļu, ar kuriem saimnieciskā veidā ikdienā ir iespējams tīrīt paklāju nav nedz videi draudzīgi, nedz cilvēkam labvēlīgi. Šīs ķimikālijas uzsūcās paklājā un pamazām izdalās. Jā Jūs ikdienā neizmantojat industriālu paklāju uzkopšanu, kuru nodrošina paklāju serviss, tad visdrīzāk paklājs, ar kuru ir saskare Jums, jūsu bērniem, radiem un kolēģiem ir reāla bioloģiskā bumba ar laika degli! Lasi tālāk un mēs pastāstīsim, kāds ir risinājums!

Kāds ir risinājums lai pasargātu sevi un apkārtējos?

Kā jau minējām, viss iepriekš minētais paklājā uzkrājas, ja jūs paklāju neapstrādājat ar industriālām metodēm. Paklāju servisa ikdienas darbības procesu pamatā  ir standartizēta un sertificēta mikrobioloģiskās tīrības nodrošināšana (saskaņā ar EN 14065), kur higiēniskums tiek sasniegts ar termisku vai ķīmisku dezinfekciju visam apkoptajiem paklājiem, darba apģērbam un industriāli izmantotajiem kokvilnas dvieļiem. Piemēram, Lindstrom Latvija rūpējas arī par drošu tekstila piegādi –  auduma maisi, kuros produkti tiek nogādāti līdz klientam, tiek tīrīti atbilstoši augstākajām prasībām, izmantojot mazgāšanas programmas ar dezinfekciju, kā arī veikti citi pasākumi saistībā ar drošu piegāžu nodrošināšanu. Pateicoties izveidotajai infrastruktūrai Latvijā  un Lindstrom Grupas vairāk kā 170 darbības gados gūtajai pieredzei dažādu krīžu situāciju pārvarēšanai, varam nodrošināt saviem klientiem nepārtrauktu servisu pat šī brīža izaicinošajā situācijā. Kā rezultātā, darba vide un citas telpas kļūst higiēniski tīrākas!